Sepetinizde henüz ürün bulunmamaktadır!

Gülçin Anmaç - SONA ERDİ
Gülçin Anmaç

Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sosyal Antropoloji bölümünü bitirdi. Üniversite eğitimi sırasında sanat tarihi, resim dersleri aldı ve aynı zamanda tezhip, minyatür çalışmalarına 1995 yılında Cahide Keskiner ile hocasının atölyesinde başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Cahide Keskiner başkanlığında düzenlediği Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’nu 2001 yılında başarıyla bitirerek belgesini aldı ve akabinde minyatür çalışmalarına, Nusret Çolpan ile İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi bölümünde bulunan Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Nakışhanesi bünyesinde devam etti.

Gülçin Anmaç

Merhum Nusret Çolpan’ın 2008 yılında vefatına kadar, hocanın atölyesinde, nakışhane ve farklı mekanlarda sanat üretimi, aktiviteleri ile eğitimlerinde hocasıyla beraber aralıksız çalıştı.Aynı zamanda, Mehmet Kabaş ile bir süre geleneksel kuyumculuk teknikleri üzerine çalışarak takı tasarımları yaptı. Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Lisans Programı'nda, tezli olarak Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2009 yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ile Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkarı” onayını tezhip ve minyatür sanatı dallarında aldı.

Gülçin Anmaç

Yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli şehirlerde düzenlenen yetmişe yakın sergiye ve uluslararası sanat festivallerine katılmış, eserleri kırkayakın kitapta basılmıştır. Çeşitli dergi, kitap, berat, broşür, ödül, takı, çini, büyük ebatlı duvar çini pano, animasyon, belgesel projeleri için minyatür çalışmaları ile desen tasarımları yapmıştır ve bu konudaki çalışmalarına devam etmektedir. Halen Üsküdar Balaban Tekkesi Kültür Evinde eğitim vermekte ve İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi ile kendi atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürmektedir.

Gülçin Anmaç

TRT’nin hazırladığı Mevlana’nın hayatını anlatan “Mevlana Celaleddin Rumi” belgesel filmi, DoğaBel’in “Kayseri Tuzla Gölün’de Doğa Dostu Tuz Çıkarımı” projesi kapsamında hazırladığı “Göldeki Bereket” filmi, TRT için yapılan “Sirkeci Garı” belgeseli, TRT için hazırlanan ve Eshâb-ı Kirâm’ın hikayelerini anlatan “Gökteki Yıldızlar” belgeselleri için minyatür çalışmaları yapmıştır. İMKB tarihini anlatan özgün çini duvar panosunu hazırlamış ve Eskişehir Valiliği Dede Korkut Anıtı duvarı için yapılan çini panoların minyatür tasarım ve çini uygulama ekibinde yer almıştır. Turkish Airlens VIP konukları için hazırlann WE’R markalı gıda ürünlerinin ambalajları üzerinde ki çizimlerin özgün tasarımı, çizimi ve boyanması gerçekleştirmiştir. Yüzden fazla özgün minyatürünün bir kısmı, yurtiçi ile yurtdışındaki özel ve resmi koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Filtrele/Sırala
    Perabulvarı